Jak was nie stać na fizjoterapię a chcecie sobie pomóc w bólu to wystarczy ćwiczyć. A jak Was stać to najlepiej też do tego ćwiczyć. Potwierdzenie poniżej.
...
Niniejsze badanie ma na celu ujawnienie krótkoterminowego wpływu terapii ruchowej i terapii manualnej wraz z terapią ruchową na ból, jakość życia w leczeniu zespołu dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego.
64 pacjentów, którzy wzięli udział, podzielono na dwie grupy. Pierwszej grupie (grupie ćwiczeń) przydzielono program ćwiczeń domowych stawu krzyżowo-biodrowego (SIJ), a drugiej grupie (grupie mobilizacyjnej) skojarzoną terapię manualną SIJ i program ćwiczeń domowych.
Obie grupy wykazały, że częstość bólu w okresie po leczeniu, po pierwszym tygodniu i pierwszym miesiącu w porównaniu z wartościami sprzed leczenia były wyraźnie obniżone (p <0,05). Wszystkie testy wykonane w badaniu fizykalnym SIJ wykazały istotną poprawę w obu grupach (p < 0,05). Jednak nie było statystycznej różnicy między obiema grupami w okresie 1 miesiąca (p> 0,05).
Stwierdziliśmy, że program ćwiczeń domowych oraz terapia manualna plus program ćwiczeń znacząco poprawiły intensywność bólu, jakość życia oraz wyniki określonych testów u pacjentów z SIJDS. Ponadto nie stwierdzono wyższości między obiema grupami pod względem natężenia bólu, jakości życia i konkretnych testów.