Anatomia stopy

Nasza stopa, czuciowo jest bogato unerwiona. Warto powiedzieć parę słów o nerwach, o których prawdopodobnie mało kto z Was słyszał.

#1 Nerwy podeszwowe oraz gałęzie piętowe przyśrodkowe pochodzą bezpośrednio od nerwu piszczelowego, który jest jednym z głównych rozgałęzień nerwu kulszowego.

#2 Nerw łydkowy jest to nerw skórny powstający z połączenia nerwu skórnego bocznego łydki (odgałęzienie nerwu strzałkowego wspólnego) oraz nerwu skórnego przyśrodkowego łydki (gałąź nerwu piszczelowego). 

Nerw owija się za kostką boczną i przechodzi w nerw skórny grzbietowy boczny. Nerw łydkowy unerwia tylną i boczną powierzchnię skóry pięty, stawy stępu oraz skórę bocznego brzegu stopy.

#3 Nerw udowo goleniowy to przyśrodkowa gałąź warstwy głębokiej końcowych gałęzi nerwu udowego i jest najdłuższą gałęzią skórną tego nerwu. Zaopatruje powierzchnię przednio-przyśrodkową kolana i goleni aż do brzegu przyśrodkowego powierzchni stopy.

  

Bodźce czuciowe dochodzą do najważniejszych, (udowy, kulszowy) nerwów zaopatrujących całą kończynę dolną. Więc rola stopy w bodźcowaniu całej kończyny i dalej, całego ciała w związku z tym, jest bardzo istotna.Więcej wpisów na blogu.