Zwyrodnienia - o co w tym chodzi?

STRESZCZENIE

Zwyrodnienia same w sobie nie bolą, ale mogą i często na wysokim stopniu zaawansowania generują stan zapalny. Objawia się to bólem i pogorszeniem stanu wielu struktur w stawie - nie tylko chrząstki.
BADANIE

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest od dawna uważana za starzejącą się chorobę chrząstki stawowej spowodowaną długotrwałym używaniem stawów. Zrozumienie tej choroby znacznie się pogłębiło. Zmiany patologiczne obejmują chrząstkę, kość, błonę maziową, więzadło, tkankę tłuszczową i łąkotkę, a także szlaki neurologiczne obejmujące przetwarzanie bólu. Zmiany te mogą wynikać z zewnętrznych obciążeń mechanicznych (w tym otyłości), złego ustawienia stawów, urazów stawów oraz czynników metabolicznych i genetycznych. Cechy patologiczne obejmują stan zapalny.  O anatomii stawu kolanowego przeczytasz tutaj.

Choroba zwyrodnieniowa stawów może obejmować wszystkie struktury stawowe w pewnym momencie procesu chorobowego. Chociaż degradacja i utrata chrząstki stawowej są główną cechą, uszkodzeniu chrząstki towarzyszą zmiany w sąsiedniej kości. Obejmują one przebudowę kości podchrzęstnej, co skutkuje zwiększeniem grubości, osteofitami, zmianami w szpiku kostnym i inwazją naczyń do leżącej powyżej chrząstki. Komórki zapalne, głównie makrofagi, są obecne w błonie maziowej i można je również zauważyć w tkance tłuszczowej okołostawowej. Często stwierdza się również uszkodzenia łąkotek i więzadeł. Wszystkie te tkanki są zdolne do wytwarzania wielu czynników prozapalnych i enzymów rozkładających macierz, a tym samym przyczyniają się do postępującej przebudowy i niszczenia stawu.

Zwyrodnienia

 

Czynniki ryzyka obejmują wiek ponieważ 30 % osób w wieku powyżej 75 lat ma objawową i radiologiczną chorobę zwyrodnieniową kolana. O strzelaniu kolanami przeczytasz tutaj.  Płeć żeńską, otyłość, genetykę i poważne uszkodzenie stawów.


Osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów mają więcej chorób współistniejących i prowadzą bardziej siedzący tryb życia niż osoby bez. Kilka wyników badań fizykalnych jest użytecznych diagnostycznie:

- powiększenie kości w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego
- ból wywołany rotacją wewnętrzną biodra w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego.

Zwyrodnienia stawu biodrowego i kolanowego są bardzo rozpowszechnione i powodują niepełnosprawność. Edukacja, ćwiczenia i utrata masy ciała są podstawą leczenia. Uzupełnione NLPZ (dla pacjentów, którzy są kandydatami), zastrzykami z kortykosteroidów i kilkoma lekami pomocniczymi. Dla osób z zaawansowanymi objawami i uszkodzeniami strukturalnymi całkowita wymiana stawu skutecznie łagodzi ból.

Źródło: ncbi.