Trauma dziecka jest bardzo niekorzystnym wydarzeniem rozwojowym ponieważ wpływa na budowę mózgu.
Według badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dzieci, które wcześnie doznały traumy spowodowanej wykorzystywaniem lub przemocą, wykazują biologiczne oznaki starzenia się szybciej niż dzieci, które nigdy nie doświadczyły przeciwności losu. W badaniu zbadano trzy różne oznaki biologicznego starzenia, wczesne dojrzewanie, starzenie się komórek i zmiany w strukturze mózgu. Ekspozycja na traumę była związana ze wszystkimi trzema.
Naukowcy przeprowadzili metaanalizę prawie 80 badań z udziałem łącznie ponad 116 000 uczestników. Trauma dziecka związana z zagrożeniem, takim jak przemoc lub znęcanie się, zwiększała ryzyko wcześniejszego dojrzewania. A także wykazywały oznaki przyspieszonego starzenia na poziomie komórkowym - w tym skrócone telomery. Ochronne czapki na końcach pasm DNA, które zużywają się wraz z wiekiem. Jednak dzieci, które doświadczyły ubóstwa lub zaniedbania, nie wykazywały żadnego z tych objawów wczesnego starzenia.
W drugiej analizie McLaughlin i jej koledzy dokonali systematycznego przeglądu 25 badań z udziałem ponad 3253 uczestników. Badano w nich, jak przeciwności losu we wczesnym okresie życia wpływają na rozwój mózgu. Przeciwności losu powiązano ze zmniejszeniem grubości warstwy korowej. To jest oznaką starzenia się, ponieważ kora staje się cieńsza wraz z wiekiem. Różne rodzaje przeciwności powiązano z przerzedzeniem kory w różnych częściach mózgu.
Trauma i przemoc wiązały się z przerzedzeniem brzuszno-przyśrodkowej kory przedczołowej, ponieważ bierze udział w przetwarzaniu społecznym i emocjonalnym. Deprywację częściej wiązano z przerzedzeniem w przednio-ciemieniowym, domyślnym trybie i sieciach wzrokowych. Sieci te są zaangażowane w przetwarzanie sensoryczne i poznawcze.
Więcej o połączeniach nerwowych w kontekście dojrzewania przeczytasz tutaj.
O skutkach obserwowania przewlekłego bólu przez dzieci przeczytasz tutaj.