Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest niezwykle częstym schorzeniem, którego częstotliwość występowania w ciągu życia szacuje się na ok 80%.☝🏼
U około 5-10% pacjentów ból wstępuje chronicznie generując koszty (koszt opieki zdrowotnej) oraz zmniejszając produktywność (skoro nas coś boli i chorujemy to nie pracujemy, albo pracujemy z mniejszą efektywnością).🤕
Stabilizacja centralna (core) stała się w ostatnich latach bardzo popularnym panaceum na wszelkie zło które nas otacza. Codziennie widzę osoby na siłowni robiące deske lub inne ćwiczenia stabilizacyjne.🏃🏽Wręcz samemu bardzo często ćwiczę z pacjentami wzmacniając ich core, zadając pracę domową do ćwiczenia.
Są ku temu przesłanki naukowe. Przy chronicznym bólu odcinka lędźwiowego mięsień poprzeczny brzucha napina się z opóźnieniem w porównaniu do osób bez bólu.🧐
Autorzy tego badania wykonali metaanalizę (Czyli wzięli 49 artykułów z ostatnich 15 lat i porównali w jednym dziele wiedzę którą mamy na ten temat). O kryteriach selekcji tych artykułów nie będę się rozpisywał bo miejsca nie starczy, dodam z 420 artykułów tylko 49 było na tyle wartościowych aby je ze sobą porównać.
Wyniki:
1️⃣ Stabilizacja centralna u osób z bólem krótkoterminowym (3-12msc) i przewlekłym (pow. 12msc).
Ćwiczenia core były skuteczną strategią rehabilitacji dla wszystkich pacjentów niezależnie od czasu trwania objawów. Zmniejszały ból, stopień niepełnosprawności oraz aktywność mięśnia poprzecznego o raz pośladkowego wielkiego.
2️⃣ Trening stabilizacji vs Minimalna lub brak interwencji.
W każdym z 49 badań trening stabilizacji poprawił wszystkie czynniki w porównaniu do grup gdzie pomoc była niewielka albo żadna. Były to: ból, jakość życia, siła mięśniowa, napięcie mięśniowe.
3️⃣ Trening core vs Typowy trening wzmacniający i rozciągający.
Trening stabilizacji oraz trening wzmacniający i rozciągający zauważalnie pomagają w przypadku bólów kręgosłupa lędźwiowego. Lepsze okazały się jednak ćwiczenia stabilizacji.
4️⃣ Stabilizacja core vs Pilates, Terapia behawioralna, PNF.
Pilates oraz ćwiczenia core pomagają na ból kręgosłupa przy czym trening stabilizacji jest nieznacznie skuteczniejszy
Ćwiczenia stabilizacyjne oraz PNF także pomagają na ból kręgosłupa, przy czym nie ma statystycznej różnicy między grupami. (Nie dziwne, jak w technikach antagonistycznych jest stabilizacja zwrotna i rytmiczna stabilizacja).
5️⃣ Trening core + inne ćwiczenia
Trening stabilizacyjny jest bardziej efektwyny w połączeniu z treningiem oddechowym, niż same ćwiczenia core.
Trening stabilizacyjny + trening mięśni pośladkowych w skuteczniejszy sposób zmniejsza wskaźnik niepełnosprawności niż sam trening core.