Czym jest pre-rolling? Cz. 1

Pre-rolling.


O rolowaniu słyszał już chyba każdy kto ma chociaż trochę do czynienia z aktywnością fizyczną.

Bardzo rzadko trafia mi się pacjent, który widząc rolkę myśli że to jakiś taki dziwny twardy wałek. Mimo to do niedawna był to bardzo słabo zbadany sposób regeneracji/rozgrzewki/mobilizacji (czy kto jak tego używa).

Lecz tym razem trafiłem na dość wiarygodne źródło informacji bo na metaanalizę do której zakwalifikowano 21 artykułów. 14 jako aktywacja przedtreningowa, 7 jako element odnowy potreningowej. Jako, że informacji jest całkiem sporo, a nie chcę się rozdrabniać w przekazywaniu informacji, podzielę post na dwie części. Dziś omówię jak według badań rolowanie przed treningiem wpływa na nas na treningu, a następnym razem napiszę o rolowaniu po treningu.

 

Wyniki dla Pre-rollingu


Istotna statystycznie poprawa z używania rolowania przed treningiem została zauważona tylko przed sprintem. Prawdopodobnie 58% z nas po rolowaniu będzie miała bardziej wydajny trening sprinterski. Jednak poprawa wyniosła jedynie 0,7% (Czasami tyle wystarczy by wygrać lub przegrać zawody przyp. mój własny). Ze względu na tak niewielką poprawę zalecane jest to dla zawodowych biegaczy. Dla nich ten niecały 1% faktycznie spowoduje wymierną zauważalną korzyść. Nie wiadomo co sprawiło, że badani biegali lepiej (kilka teorii w tym placebo).

Ze względu na brak poprawy po rolowaniu w innych aspektach sportowych, nie można ostatecznie stwierdzić czy zaobserwowany wpływ na wyniki sprintu był tak naprawdę zasługą rolowania. Może to być kwestia wiary badanych, że to co robią im pomoże (czyli placebo). Ze względu na sposób badania niemożliwe jest wykonanie podwójnie zaślepionej próby, aby w pewnym stopniu wyeliminować efekt placebo.

Największy efekt Pre-rollingu zauważono w elastyczności mięśni, 62% populacji odczuje krótkoterminową poprawę gdy zastosuje elementy rolowania w rozgrzewce. Co ważne, rolowanie powinno trwać poniżej minuty, aby nie wchodzić w statyczne rozciąganie.

I tutaj jest miejsce na więcej badań. Autorzy metaanalizy podkreślają, że należy zbadać przy jakich sportach rolowanie przedtreningowe w celu zwiększeniu elastyczności mięśni nie musi dawać wymiernych korzyści sportowych. Chociażby ze względu na statyczność rolowania. A jak kilka postów temu w poście o rozciąganiu wspominałem, podczas rozgrzewki wykonujemy rozciąganie dynamiczne!

 

Podsumowując


Badanie pokazuje, że pre-rolling wydaje się być skuteczną strategią krótkoterminowej poprawy elastyczności mięśni bez zmniejszania ich wydajności (Chyba że przesadzi się z rolowaniem)

Rolowanie przed treningiem pomoże ci osiągnąć lepsze wyniki w sprincie o ile jesteś zawodowym sprinterem. Sprinter amator niestety nie skorzysta z tego tak bardzo.

 

Autorem artykułu jest Jakub Ciarka.

Źródło: Doi.org

Więcej wpisów na blogu.