O popularności pistolet do masażu świadczy między innymi to, że można je kupić w zasadzie wszędzie. O reklamach kolejnych „nowych” marek, gdzie wszystkie wyglądają tak samo już nie będę wspominał. Nie dziwi więc fakt iż pacjenci wolą dopytać fizjoterapeuty o tym co on sądzi o tego typu urządzeniu. Samemu wielokrotnie byłem o to pytany. Ponadto sam byłem posiadaczem takiego sprzętu. Postanowiłem sprawdzić co nauka mówi o autoterapii masażerem perkusyjnym. Niestety nie ma wielu artykułów na ten temat zapewne ze względu na niedawną popularyzację tego typu zabiegu.
Badanie 1
(1)W pierwszym badaniu wzięło udział 16 zdrowych mężczyzn. Przeprowadzono u nich test zakresu ruchu w stawie skokowym oraz maksymalną siłę skurczu izometrycznego. Tak od siebie dodam, że autorzy badania użyli bardzo dokładnych i drogich narzędzi pomiarowych, które znajdują się raczej w laboratoriach niż w typowych gabinetach fizjoterapeutycznych.
Po pomiarach nastąpił 5min masaż łydki (po 2,5min na głowę boczną i przyśrodkową mięśnia brzuchatego)
Wyniki:
• Zauważono istotną statystycznie poprawę w zakresie ruchu stawu skokowego w porównaniu z grupą kontrolną (poprawa z 29,3° na 34,7°).
• Nie zauważono różnicy w sile maksymalnego skurczu izometrycznego.
Badanie 2
Aby nie wywołać zbytniego optymizmu chciałbym pokazać wam opis przypadku wystąpienia rabdomiolizy, czyli rozpadu mięśni na skutek używania masażera. (2)
25 letnia Pani została przyjęta na oddział w szpitalu przez ból łydek oraz herbaciany kolor moczu. Wcześniej uczestniczyła w treningu, gdzie jeździła sobie na rowerze przez 30min, a od razu po zejściu z roweru zaczęła masować się pistolet do masażu przez 10min. O uszkodzeniu mięśni świadczyła morfologia m.in. podwyższona kinaza kreatynowa we krwi (raptem 165x więcej niż górna granica normy)
Uważam, że masażery wibracyjne mogą być użytecznym przyrządem do autoterapii jednak jak pokazuje przypadek pani z artykułu drugiego, wszystko trzeba robić z głową. Dopóki nie istnieją protokoły używania tego typu masażerów, nie zawsze będzie można zauważać efekty. A aby powstały protokoły należy robić więcej badań. Na chwilę obecną nie wiemy z jaką siłą i częstotliwością należy używać masażerów, jaka końcówka jest najlepsza, czy stosować przed czy po treningu. Tradycyjnie więcej pytań niż odpowiedzi