Zacznę od wstępu dla tych, którzy niekoniecznie są ekspertami od anatomii czy fizjoterapii.
Badanie które przytaczam poniżej sugeruje, że mięsień lędźwiowy podczas zginania biodra nie pełni funkcji zginacza (nie odpowiada za uniesienie nogi). Pracuje po obu stronach w celu ustabilizowania kręgosłupa lędźwiowego, dzięki czemu można ten ruch wykonać.
Co nam to daje klinicznie?
Możemy domniemać, że jego nadmierne napięcie bierze również udział w przeciążeniach lędźwiowego kręgosłupa doprowadzając często do dolegliwości bólowych.
Funkcja mięśnia lędźwiowego jest tematem o dużym znaczeniu w sporcie i naukach klinicznych. Jednak literatura na temat jego funkcji nie jest wystarczająco spójna. Pytania dotyczą między innymi tego, czy podczas zgięcia biodra mięśnie lędźwiowe zawsze pełnią tę samą funkcję co biodro i czy praca mięśnia lędźwiowego dotyczy głównie biodra czy jednak kręgosłupa lędźwiowego.
W niniejszym badaniu 17 zdrowych kobiet w wieku 20–40 lat wykonało czynne unoszenie na wyprostowanej nogi. Aktywność elektromiograficzną (EMG) mięśnia lędźwiowego i biodrowego rejestrowano elektrodami z cienkiego drutu. Rejestrowano również aktywność mięśnia prostego uda oraz przywodziciela długiego przy pomocy elektrod powierzchownych. Ruchy kończyny dolnej rejestrowano za pomocą aktywnych markerów i systemu kamer.
Podczas unoszenia prostej nogi, mięsień biodrowy, prosty uda, przywodziciel długi i mięsień lędźwiowy były aktywne po stronie nogi, która była unoszona. Wszystkie mięśnie oprócz mięśnia lędźwiowego zaczęły się kurczyć przed rozpoczęciem ruchu w dużej mierze w tym samym czasie, mięsień lędźwiowy napinał się później. Mięsień lędźwiowy jako jedyny napinał się również po stronie nogi nie unoszonej. Nie było znaczącej różnicy między amplitudą lub czasem rozpoczęcia aktywności mięśnia lędźwiowego po tej samej stronie i po drugiej stronie. Aktywność mięśnia lędźwiowego po tej samej stronie jest zgodna z tym, że mięśnie lędźwiowe są zginaczem stawu biodrowego. Aktywność przeciwstronna już nie. Najprostszym wyjaśnieniem znalezionego wzoru jest obustronna rekrutacja mięśnia lędźwiowego do stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego, prawdopodobnie w płaszczyźnie czołowej.