Kciuk gracza

 

"Kciuk gracza" czyli zapalenie pochewki ścięgna de Quervaina (1)

Zapalenie pochewki ścięgna De Quervaina, znane również jako kciuk gracza, charakteryzuje się bólem i obrzękiem grzbietowo-promieniowej strony nadgarstka, które pogarszają się wraz z ruchem kciuka (zwłaszcza zgięciem i wyprostem). Chociaż dokładny mechanizm nie jest znany, zgrubienia i zmiany zwyrodnieniowe w pochewce maziowej zawierającej pierwsze ścięgna prostowników grzbietowych (odwodziciel długi kciuka i prostownik krótki kciuka) wydają się przyczyniać do podrażnienia tych ścięgien. (patrz rys.). Zmiany te charakteryzują się zwłóknieniem i zwykle nie mają charakteru zapalnego. Do pojawienia się objawów mogą również przyczyniać się przegrody w obrębie przedziału i oddzielne przedziały dla ścięgna prostownika krótkiego kciuka. (2)


Według badania z 2004 roku zapalenie pochewki ścięgna De Quervaina dotyka około 0,5% mężczyzn i 1,3% kobiet. (3)


Kobiety (zwłaszcza w ciąży) są 2,6 razy bardziej narażone na tę diagnozę niż mężczyźni. Najwyższa zachorowalność występuje między 40 a 59 rokiem życia. (4)


Wyższą częstość występowania zapalenia pochewki ścięgna de Quverain opisano u osób wykonujących powtarzalną, forsowną lub wymagającą ergonomicznie pracę manualną. Praca na linii montażowej, w fabryce lub w przemyśle odzieżowym. (5)


Zwiększona częstość występowania zapalenia pochewek ścięgnistych de Quervaina została również udokumentowana w młodszych populacjach związanych z używaniem smartfonów. Badanie przekrojowe 491 uczestników w wieku od 18 do 25 lat wykazało, że 53% miało pozytywne testy prowokacyjne na zapalenie pochewek ścięgnistych de Quervaina. Przy czym osoby z pozytywnymi objawami korzystały ze smartfona dłużej (8 godzin w porównaniu z 5 godzinami). (6)


Narracyjny przegląd 8 badań z 2020 r. z udziałem 9407 uczestników korzystających z telefonów komórkowych wykazał, że 51% miało nieprawidłowe testy prowokacyjne na zapalenie pochewki ścięgna De Quervaina. (7)


kciuk gracza






Klasycznie w tym zakresie opisano 2 testy prowokacyjne. (8)

W teście Finkelsteina nadgarstek pacjenta kładzie się na krawędzi stołu. Badacz prosi następnie pacjenta o aktywne poruszanie nadgarstkiem w kierunku łokciowym. Przed chwyceniem kciuka pacjenta i biernym zgięciem go w dłoń.


Test Eichhoffa wykonuje się prosząc pacjenta o umieszczenie kciuka w dłoni i ciasno zacisnął go pozostałymi palcami. Badający następnie biernie odwodzi rękę łokciową. Badanie przekrojowe 36 zdrowych osób potwierdza niższy odsetek wyników fałszywie dodatnich dla testu Finkelsteina (swoistość 100% vs. 89%). Chociaż czułość pozostaje niejasna. Nieoperacyjne leczenie pierwszego rzutu zapalenia pochewki ścięgna De Quervaina obejmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne, unieruchomienie kciuka (szyna stosowana do unieruchomienia nadgarstka i kciuka) i/lub wstrzyknięcia kortykosteroidów. (9)


Uwolnienie chirurgiczne (otwarte lub endoskopowe) można rozważyć u pacjentów z nawracającymi objawami. (10)


Więcej wpisów na blogu.