Elektroakupunktura - przegląd literatury naukowej

Elektroakupunktura. Podłączaniem prądu pod igły zainteresowałem się stosunkowo niedawno. Z uwagi na to, że nie ma zbyt wielu materiałów polskojęzycznych w tym obszarze, poszukałem po angielsku. 

 

elektroakupunktura


Trochę fizjologii


W ostatniej dekadzie nasiliły się badania przedkliniczne mechanizmów elektroakupunktury w przypadku przetrwałego uszkodzenia tkanki (stan zapalny), uszkodzenia nerwu (neuropatycznego), nowotworu czy bólu trzewnego. Badania pokazują, że elektroakupunktura aktywuje układ nerwowy inaczej u zdrowych osób niż w stanach bólowych.
Łagodzi zarówno czuciowy, jak i afektywny ból zapalny oraz skuteczniej hamuje ból zapalny i neuropatyczny przy częstotliwości 2 do 10 Hz. Elektroakupunktura blokuje ból poprzez stymulacje wydzielania opioidów. Dodatkowe badania sugerują, że elektroakupunktura w połączeniu z niskimi dawkami konwencjonalnych leków przeciwbólowych zapewnia skuteczne leczenie bólu, które może zapobiec skutkom ubocznym często osłabiających leków farmaceutycznych. (Zhang et al., 2014)

Pojawiające się badania wykazały, że EA może hamować wywoływanie i przekazywanie sygnałów bólowych, a tym samym pośredniczyć w działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym poprzez przywrócenie równowagi między interakcjami nerwowo-immunologiczno-endokrynologicznymi.  Ponadto oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, układ współczulny i nerw błędny mogą służyć jako podstawowa droga zaangażowana w mechanizm analgezji za pośrednictwem elektroakupunktury w ramach interakcji układu ośrodkowego, immunologicznego i hormonalnego. (Yuan et al., 2019)

 

Jak to jest w praktyce?


Akupunktura i medycyna konwencjonalna w przypadku przewlekłego bólu szyi mają podobną skuteczność w leczeniu bólu i niepełnosprawności w porównaniu tylko między nimi. Kiedy akupunktura została dodana do konwencjonalnego leczenia, lepiej łagodziła ból, a elektroakupunktura jeszcze bardziej łagodziła ból. Trudno wyciągnąć wnioski, ponieważ uwzględnione badania obarczone są dużym ryzykiem błędu systematycznego i nieprecyzyjności.  (Seo et al., 2019)

Przebadaliśmy 20 zdrowych kobiet poddanych operacji dolnej części brzucha. Natychmiast po zamknięciu rany, będąc jeszcze w znieczuleniu, otrzymywali elektroakupunkturę (EA) lub nie poddawali się dalszej terapii. Dostali petydynę do pooperacyjnego znieczulenia za pomocą kontrolowanej przez pacjenta pompy infuzyjnej. Objawy stresu pooperacyjnego (ból, nudności, senność) oceniano po 2 i 6 godzinach za pomocą wizualnej skali analogowej. Grupa otrzymująca EA spożyła połowę ilości petydyny w porównaniu z grupą, która nie była leczona. Dwóch pacjentów z grupy EA nie miało pooperacyjnego znieczulenia w ciągu pierwszych 2 godzin. Nie było różnic w ocenie dystresu pooperacyjnego między grupami. Żaden pacjent nie wiedział, że otrzymał EA lub nie. (Christiansen et al., 1989)

Elektroakupunktura ma oczywiste zalety w leczeniu bólu po całkowitej endoprotezoplastyce stawu kolanowego, która może znacznie złagodzić reakcję bólową pacjentów po 3, 7, 14 dniach i końcowym momencie badania klinicznego oraz może zmniejszyć częstość występowania zawrotów głowy pooperacyjnych, ale nie może zmniejszyć częstość występowania wymiotów i bólu pooperacyjnego już 1 dzień po całkowitej alloplastyce stawu kolanowego. Ze względu na ograniczoną jakość i ilość włączonych badań, do weryfikacji powyższych wniosków potrzeba więcej badań wysokiej jakości. (Yanl et al., 2021)

 

Podsumowanie


Okazuje się że elektroakupunktura działa, albo przynajmniej tak wygląda że działa. 

Więcej wpisów na blogu.