Czy przepukliny się wchłaniają?


Przepuklina kręgosłupa jest czymś, z czym większość z nas boryka się na co dzień. Jest jednak sporo badań, które pokazują że nie ma się czego bać. 


Zidentyfikowaliśmy 361 przypadki przepukliny dysków lędźwiowych, które były pobrane do dalszej analizy prawdopodobieństwa regresji.
Badania zawierały 60 lekko wybrzuszonych dysków (bulging - możecie się spotkać z taką nazwą na opisie rezonansu), 93 przypadków protruzji, 154 przypadków ekstruzji i 54 przypadki sekwestracji.


Literatura pokazuje że:
- Sekwestracje (czyli te najbardziej śmiercionośne) z czasem stają się mniejsze w 96% (52/54)|
- Ekstruzje zmniejszają się w czasie w 70% (108/154)
- Protruzje zmniejszają się w czasie w 41% (38/93)
- Ledwo wypadnięte dyski (bulging) zmniejszają się w czasie o 13% (8/60)


Literatura pokazuje także, że:
- 42% dysków z sekwestracją wchłonęło się całkowicie w czasie (18/42)
- 15% dysków z ekstruzją wchłonęło się całkowicie (16/107)
- 0% dysków z protruzją wchłonęło się całkowicie
- 11% dysków typu bulging wchłonęło się całkowicie
To zasugerowało że istnieją mocne dowody na znaczące korelacja między klasyfikacją morfologii przepukliny a tempem regresji.


Źródło badania: Jurnals.sagepub

przepuklina kręgosłupa
Obraz postępujących uszkodzeń krążka międzykręgowego


Zostając w temacie przepuklin, bólu pleców, wypadniętych dysków, korzonków, operacji i jazdy na wózku inwalidzkim za 3 lata.Często na wynikach rezonansu magnetycznego przepuklina kręgosłupa, a konkretnie jej wielkość jest opisywana w milimetrach.
Łącznie 368 pacjentów spełniło kryteria włączenia i wyłączenia z tego badania. Spośród nich 14 (3,8%) miało przepuklinę L3-L4, 185 miało przepuklinę L4-L5 (50,3%), a 169 miało przepuklinę L5-S1 (45,9%). Ogółem 336 (91,3%) pacjentów nie przeszło operacji w ciągu 1 roku od rozpoznania przepukliny.
Pacjenci, którzy nie byli operowani, mieli przeciętny rozmiar przepukliny, który zajmował 31,2% kanału kręgowego, podczas gdy pacjenci operowani mieli przepuklinę dysku, która zajmowała średnio 31,5% kanału.
Wniosek jest dość prosty, rozmiar przepukliny nie ma znaczenia.
W takim razie można poddać też pod wątpliwość, co staram się nieprzerwanie robić, dodatnia korelację pomiędzy wielkością przepukliny a bólem oraz dodatnia korelację pomiędzy wielkością przepukliny a wymogiem zabiegu operacyjnego.

Źródło badania: Jurnals.sagepub
Więcej wpisów na blogu.