Ból pleców a bawełniane gacie

Jeśli macie ból pleców i nie stać Was na fizjoterapię i nie chce Wam się ćwiczyć, poproście babcie żeby uszyła Wam wełniane gacie.
Was przestanie boleć a i babcia będzie szczęśliwa.

Ból pleców

Celem była ocena wpływu używania bielizny wełnianej u pacjentów z przewlekłym nieswoistym bólem krzyża.

W badaniu zastosowano dwugrupowy projekt eksperymentalny.
Do badania wybrano 48 pacjentów skarżących się na ból pleców. Zostały one podzielone na dwie grupy: grupę kontrolną i grupę leczoną. Po 24 pacjentów w każdej grupie wybrano losowo i skład obu grup. Pacjenci w grupie leczonej nosili wełnianą bieliznę w okresie doświadczalnym 2 miesięcy. Wszyscy pacjenci byli oceniani na początku badania (pre-test) i pod koniec 8. tygodnia (post-test). Dane zebrano za pomocą wizualnej analogowej skali bólu, wskaźnika niepełnosprawności Oswestry i pomiarów testowych Schobera (skłon).

Pacjenci w grupie leczonej zgłaszali znaczną poprawę stanu zdrowia. W tym zmniejszenie poziomu bólu i wskaźnika niepełnosprawności Oswestry oraz wzrost wyników testu Schobera (skłon).
Pacjenci z przewlekłym niespecyficznym bólem krzyża, którzy nosili wełnianą bieliznę, doświadczyli znacznej poprawy intensywności bólu, niepełnosprawności i elastyczności dolnej części pleców.

Źródło: pubmed.

Zobacz tez wpis Ćwiczenia a ból